Skúškové = nočná mora študentov – ako sa učiť rýchlo a efektívne?

Učenie sa na vysokej škole prebieha predovšetkým nárazovo. Pred skúškovým obdobím sa študenti obvykle zatvárajú na internátne izby a celé noci sa do hláv snažia natlačiť učivo posledného semestra. Existuje spôsob, ako to urobiť tak, aby sme pritom dbali na svoje zdravie a zároveň to malo požadovaný efekt? Pozrite si naše nasledujúce tipy a triky!

Skúškové = nočná mora študentov – ako sa učiť rýchlo a efektívne?
(zdroj: unsplash.com)

Nájdite si svoju „krvnú“ skupinu

Zdieľať si navzájom medzi spolužiakmi rady, ako to kto robí môže, ale nemusí mať žiadaný efekt. Každý sa učí individuálne – niekomu ide učenie len počas dní, niekto zasa potrebuje jednu intenzívnu noc. Rovnako je to aj s formou učenia sa, pretože zatiaľ čo niekomu vyhovuje memorovanie písaním, niekto zasa potrebuje čítať. Ideálne je nájsť si skupinu rovnako sa učiacich spolužiakov alebo kamarátov a študovať v nej.

Rozplánovanie si času je dôležité prakticky po celý život – čím skôr s tým začnete, tým lepšie. V rámci skúškového si na každý týždeň vytvorte rozvrh so všetkými činnosťami, ktoré chcete vykonávať. Pozor, nielen učenie. Je dôležité zahrnúť do rozvrhu aj aktivity, ktoré vás od učenia vytrhnú.

Aj robenie si prestávok je pri nárazovom učení kľúčové. Vymyslite si vlastný systém, podľa ktorého sa budete napríklad dve hodiny v kuse učiť a potom si urobíte polhodinovú pauzu.

Pomáhajte pamäti, ako sa len dá

Nikdy si k učeniu nenoste jedlo, ani sa nesnažte krátiť čas obedovania či večerania tým, že sa popri tom budete učiť. Dôvody sú prosté – na jednej strane bude musieť váš organizmus vynaložiť priveľa energie na následné trávenie, na strane druhej sa určite nenajete kvalitne a pravidelná strava je pre telo veľmi dôležitá, najmä v čase, keď od neho požaduje nejaký fyzický alebo psychický výkon.

Využívajte pomôcky, ktoré vám uľahčia zapamätávanie si vecí. Môže to byť farebné odlíšenie najdôležitejších pasáží, vytvorenie kartičiek alebo testu pre samého seba, ktorý vyplníte po tom, čo si celé učivo prejdete. Vždy si píšte vlastné poznámky, aj keď sa učíte zo skrípt či požičaných kníh.

Nezabúdajte opakovať, pretože nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. Skúste sa napríklad naučiť to, čo vás najviac baví, alebo vám ide najjednoduchšie a potom sa vracajte k informáciám, ktoré sa vám pamätajú ťažšie. Bude to celkovo jednoduchšie, ako len memorovať niečo, čo ani nechcete vedieť.

„Kde“ je tiež dôležité

Nemenej dôležité je aj miesto, na ktorom sa učíte. Niekomu vyhovuje učiť sa aj v hlučnom a preľudnenom priestore, niekto naopak potrebuje absolútne ticho, aby sa mohol poriadne sústrediť.

Snažte sa zistiť, do ktorej skupiny patríte – či sa vám lepšie učí v kaviarni, s pustenou hudbou alebo v tichu, poležiačky, posediačky alebo v chôdzi. Ušijete si tak učenie na mieru, ktoré bude nielen rýchlejšie, ale aj efektívne.

Ak potrebujete na učenie v noci nakopnúť, poprípade si udržať energický level na únosnej úrovni, odporúčame skôr kávu, ako energetické nápoje obsahujúce veľké množstvo cukru a umelých farbív. Na tú najlepšiu kávu ale potrebujete aj najlepší kávovar – pozrite si tento test kávovarov, kde nájdete aj kávovary za výhodné študentské ceny. A pre ďalšie tipy, ako efektívne piť a užiť si pitie kávy, odporúčame aj https://www.kavickuj.sk/.