Veľa ľudí sa trápi s tým, ako najlepšie odprezentovať nejakú svoju prezentáciu alebo iným spôsobom rozprávať pred veľkým množstvom ľudí. V tomto článku nájdete nejaké tipy na lepšie zvládnuté prednášanie pred obecenstvom.
Očný kontakt
Prvým a pomerne dôležitým krokom je udržiavanie očného kontaktu s ľuďmi v publiku. Diváci určite nebudú spokojní, keď sa budete stále obzerať okolo seba a pozerať sa niekam nad nich. Tu pomáha vybrať si ľudí, ktorých poznáte alebo sú vám jednoducho sympatickí a sú v rozdielnych častiach publika (napríklad jeden na pravej strane, druhý v strede a tretí na pravej strane) a po určitom čase prejsť pohľadom z jedného na druhého a takto ich striedať až do konca prednášania.
Rozprávajte zreteľne
Druhé pravidlo, ktorého sa treba držať je snaha rozprávať zreteľne. Nie len v tom zmysle, že vám bude rozumieť, ale neodkláňať sa zbytočne od témy. Pri dlhých prednesoch je určite vhodné napísať si na papier osnovu, alebo nejaké body ktorých by sme sa mali držať. Čo sa rýchlosti rozprávania týka, je dobré hovoriť tak pomaly, aby nám to zo začiatku ani nebolo príjemné. Väčšinou sme v takýchto situáciách v strese a chceme to mať čo najrýchlejšie za sebou, preto rozprávame rýchlo. Ak ale dokážete spomaliť svoju reč, po chvíli si na to zvyknete a aj vy sa možno budete cítiť o niečo pohodlnejšie. Tiež by sme nemali hovoriť ako robot, nikoho nezaujme monotónna reč. Treba do rozprávania vložiť kúsok života a radosti a hneď to bude zaujímavejšie.
Prispôsobte reč publiku
Podstatné je si pred prednášaním uvedomiť, pre koho vlastne prednášate. Mali by ste prispôsobiť svoju reč publiku. Takže ak budete prednášať v nejakej škole, mali by ste vynechať veľmi zložité alebo odborné výrazy – vyhnete sa prípadným nechápavým pohľadom a následnému vysvetľovaniu. Ale keď prednášate pre ľudí, ktorí sú v danej téme vzdelaní, nemusíte zbytočne vysvetľovať a môžete používať aj odborné výrazy.
Reč tela
Ďalšou vecou, na ktorú myslite je, že si treba dávať pozor na postoj. Presne tak ako si divák všíma vaše slová, všíma si aj vašu reč tela. Určite nie je vhodné stáť s rukami vo vreckách na jednom mieste počas celého prednesu. Ak máte priestor, využite ho. Môžete sa pomaly prechádzať zo strany na stranu, aspoň si každá časť publika bude myslieť že sa jej venujete. Ruky používajte pri vysvetľovaní, gestikulácia je predsa prirodzená a určite lepšia ako nehybné ruky.
Inšpirujte sa
Jednou užitočnou radou je aj sledovanie ostatných skúsených rečníkov. Jednoducho si na internete nájdite videá ľudí, ktorí často vystupujú na verejnosti. Či už je to prezident alebo niekto iný je len na vás.
Robte pauzy
Ak chcete svojím prednesom zaujať, priam až zmiasť ľudí, použite pauzy. Pri rozprávaní sa nám všetkým stáva že sa zasekneme. Ak prestanete hovoriť na 2 sekundy, vyznie to ako niečo nechcené a vyzeráme že sme sa iba stratili. Keď ale spravíte 5 sekundovú pauzu, už to vyzerá ako zámer a niekto z publika si to asi uvedomí. Ale keď prestanete rozprávať na 10 sekúnd, určite to priláka pozornosť každého jedného diváka vďaka napätiu, ktoré vznikne. Treba na to síce získať odvahu, ale keď to zvládnete, určite sa o vašej prednáške bude ešte dlho hovoriť.
Súsetreďte sa na publikum
Pre zmenšenie stresu môžete vyskúšať techniku, kedy sa vlastne presvedčíte že chcete prednášať. Funguje to tak, že sa namiesto na seba budete sústrediť na publikum. Nebudete riešiť čo presne poviete, v akom poradí to poviete a podobné veci, ktoré v strese jednoducho robíme. Treba si opakovať to, že to robíte pre divákov. Dáte im veľa nových informácií, ktoré v živote budú môcť využiť. Keď si uvedomíte, že vlastne pri prednáške budete pomáhať iným ľuďom, podvedome vám to pomôže upokojiť sa a keď sa vám to podarí, aj prednáška bude lepšia.
Všetky uvedené kroky a tipy sú dôležité pri prednášaní. Mnohé z nich už poznáte ako dôležite celkovo pri vystupovaní a to nielen pred početným publikom. Dôležité je držať sa ich, nezabúdať na očný kontakt, rozprávať zreteľne, správne artikulovať a nebáť sa robiť pauzy.
Foto: ilustračné